معرفی شهر بندرخمیر

شهرتالابی بندرخمیر، یکی از شهرهای ساحلی استان هرمزگان در جنوب کشور و از مقاصد جدید گردشگری ایران است که در٧٥ کیلومتری  غرب شهر بندرعباس و ٨٥ کیلومتری شمال شرقی بندرلنگه در کوریدور بوشهر- بندرعباس قرار گرفته است. در  ۲۶درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۵ درجه و ٣٥ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا  قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۵ متر است. براساس برآورد آمار سال ۱۳٩٥ ، جمعیت شهر بندرخمیر١٥٣٢٠ نفر و جمعیت شهرستان ٥٦١٣٨ نفر است.

 

وجه تسمیه بندرخمیر :

در مورد وجه تسمیه بندرخمیر احتمالات زیادی وجود دارد که هیچ یک نه کاملا رد و نه کاملا تکذیب می شوند که به چندمورد آن در پایین اشاره خواهیم کرد.( برگرفته از دانشنامه بندرخمیر تالیف سید عبدالجلیل قتالی )

 

  • بعضی اظهار کرده اند نام خمیر از خُمره که جدولی سنگی و ساروجی بوده که پرتغالی ها آب کوه ها را به برکه( آب انبار ) هدایت می کردند ، برگرفته شده است.

 

  • عده ای بیان کرده اند که چون در گذشته شغل گروهی از مردم این بوده است که از خاک های رُس اطراف این شهر برای ساخت ظروف سفالی استفاده می کردند و این خاک بایستی مدتی خمیر شود  تا برای ساخت ظروف سفالی استفاده شودف این مکان به خمیر مرسوم شده است.

 

  • برخی معتقدند که نام خمیر از واژه ی خُمر به معنای شراب است که معمولا از شیره ی خرما یا انگور تهیه می کردند. با توجه به این که سابقه ی  کشت درخت انگور در این شهر و روستاهای اطراف وجود داشته است و عده ای از پرتقالیها شغلشان تهیه ی شراب از خرما و انگور بوده است ،  گفته می شود برای تهیه ی شراب از انگور و خرما می بایست مدت ها آن را تخمیر کنند تا این که به شراب تبدیل شود ، این محل را خمیر می گفته داند.

 

  • دیدگاه دیگری وجود دارد که معنقدند در اطراف این شهر خاکی وجود دارد که هنگامی که باران ممتد می بارد، این خاک خیس شده و به شکل خمیر در می آید و نام خمیر برگرفته از آن خاک است.

 

  • احتمال دیگری وجود دارد که نام خمیر تحول یافته ی واژه ی “کوه مهر” باشد  و کوه مهر در تحول واژگان به “کومهر” سپس “کومیر” ،”کمیر” و « خمیر » تغییر شکل یافته است . وجود روستای “گومیری” که از نظر واژگانی با آن یکسان است نیز مؤید این نظر است؛ همچنین منطقه ای در کوهستان وجود دارد به نام « گوری» که با توجه به یاین که واژه ی «گُور» ( (gowr را غالبا به معنای «زردتشتی» به کار می بردند، میتواند نشان از زندگی هم میهنان زردتشتی در این منطقه باشد که نام محل سکونت خود را «کوه مهر» نهاده بوده اند.

 

  • روایت دیگری هست که خمیر تغییر شکل یافته ی «حمیر» است  که نام قوم بسیار قدیمی از اقوام ساکن در یمن بوده که چندین سال قبل از یمن به مناطق شمالی خلیج فارس مهاجرت کرده اند و به مرور زمان بر اثر همگون سازی حرف «ح» به «خ» تغییر شکل پیدا کرده است.

 

  • دیدگاه دیگر در ارتباط با نام خمیر مربوط به ایرج افشار سیستانی در کتاب « نام دریای پارس و دریای مازندران و بندرها وجزیره های ایرانی » است که او معتقد است نام این بندر در گذشته «جمیر» که در فرهنگ عربی به معنی « محل اجتماع مردم » آمده است ؛ و احتمال داده اند در گذشته مردم برای اجرای مراسم های مذهبی خود در این محل جمع می شدند ، که به مرور زمان جمیر به خمیر تغییر نام پیدا کرده است . ( محله ای به نام جُمیره دردبی موجود است.)

اسکله بندرپل

این اسکله در ۷۰ کیلومتری بندرعباس و ۳ کیلومتری روستای پل و در ۱۸ کیلومتری بندرخمیر قرار دارد و کوتاهترین مسیر دریایی تا جزیره قشم است. روزانه عده زیادی مسافر و خودرو از طریق این محل عازم قشم می شوند.

بندرخمیر ۲ بخش،٣شهر و ۴ دهستان دارد:

 بخش مرکزی: شهر خمیر، شهر پل، دهستان کهورستان و دهستان درگور

بخش رویدر: شهر رویدر ،دهستان رویدر و دهستان رودبار